Uludağ Koleji Haber & Duyurular

VELİ KİTAP KULÜBÜ

Değerli Velilerimiz ve Uludağ Koleji Ailesi,

2021-2022 ve 2022-2023 Eğitim Öğretim yıllarında Moderatörlüğünü Bilim Kurulu Üyemiz ve Uludağ Gelişim Akademisi Başkanımız Öğr. Gör. Nilüfer İnceman Akgün’ün gerçekleştirdiği ve ilgiyle izlenen bir veli kitap kulübü kurmuş, yaz tatilinde ise ara vermiştik. Hem velilerimizin kişisel gelişimlerine destek olmak hem de çocuklarımıza kitap okuduğumuzu göstererek örnek olabilmek adına bu yıl yine Veli Kitap Kulübünü kurmak istiyoruz.

Kulübe ilişkin açıklamalar:

1.     Kitap Kulübü üyeleriyle her türlü iletişim, kurulacak olan WhatsApp grubu üzerinden sağlanacaktır.

2.     Kitap Kulübünde katılımcı sayısı 20 kişiden az olduğu takdirde kulüp kurulmayacak, kurulduktan sonra 10 kişinin altına düşerse kulüp kapatılacaktır.

3.     Kitap Kulübü toplantıları her ayın son Çarşamba günü Google Meet programı üzerinden gerçekleştirilecektir. Toplantı linki bir gün önce toplantı üyelerine WhatsApp üzerinden mesaj olarak iletilecektir.

4.     Kitap kulübü toplantısı, toplam 1 saat sürecektir.

5.     Toplantıya katılan her üyenin kitaba ilişkin birkaç cümle kurması beklenmektedir. Kitabı olumlu, olumsuz eleştirebilir, kitabın kendi yaşamınızla özdeşleştirdiğiniz yönlerinden söz edebilir, yazarın başka kitaplarıyla karşılaştırabilir, kitabın başka kitaplarla, filmlerle benzerliklerinden söz edebilir, kitaptaki bir karakteri, mekânı ya da zamanı değerlendirebilir, kitabın iletileri üzerinde durabilir ya da yalnızca kitaptan altını çizdiğiniz cümleleri okuyup neden altını çizdiğinizden söz edebilirsiniz. Geçtiğimiz yıl kulüpte olmayan kişiler ilk toplantıda yalnızca izleyici olabilirler.

6.     Bu yıl okunacak kitapların Dünya Edebiyatının (geçen dönem Türk Edebiyatını seçmiştik) klasiklerinden ve çağdaş örneklerinden olmasını istedik. Listede okuduğunuz kitaplar olabilir. Kalabalık bir grup olduğumuz için her birimizin okumadığı kitaplardan oluşan bir liste hazırlamak mümkün olmayabiliyor. Okuduğunuz kitap denk gelirse üzülmeyin, o kitabı okuyan bir grupla konuşmak apayrı bir keyif.

 

7.     Bu yıl okunacak kitaplar ve toplantı tarihleri aşağıdaki gibidir:

 

I.               Herman Melville- Kâtip Bartleby                25 Ekim 2023- 21.00

II.             Jose Saramago- Körlük                                29 Kasım 2023- 21.00

III.            Charles Dickens- İki Şehrin Hikâyesi           27 Aralık 2023-21.00

IV.           Stefan Zweig- Amok Koşucusu                  31 Ocak 2024-21.00

V.             Nikos Kazancakis- Zorba                             28 Şubat 2024-21.00

VI.           Magdos Zabo- İza’nın Şarkısı                       27 Mart 2024-21.00

VII.          Amin Maalouf- Semerkant                         24 Nisan 2024-21.00

VIII.        Haruki Murakami- Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında    29 Mayıs 2024-21.00

  

8.     Kulübe katılmak isteyen velilerimiz; “Ad Soyad, telefon numarası ve öğrencimizin adı soyadı ve sınıfı” bilgisini, sınıf öğretmenlerine ya da kademe müdür yardımcılarına 09 Ekim 2023 tarihine kadar iletmelidir.

 

 

Öğr. Gör. Nilüfer İnceman Akgün

Uludağ Koleji Bilim Kurulu Üyesi

Uludağ Gelişim Akademisi Başkanı